2023-04-26
Uczniowie kl. IV - VIII odwiedzili Lublin, który jest najprężniej rozwijającym się miastem po prawej stronie Wisły. Zachwyca turystów wielowiekową historią opowiadaną przez muzea, liczne zabytki oraz legendy.
Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w Muzeum Wsi Lubelskiej. Uczniowie mogli przenieść się w różne zakątki Lubelszczyzny i zobaczyć, jak dawniej toczyło się życie ludzi zamieszkujących polskie wsie, dwory i miasteczka. Spacerując ścieżkami prowadzącymi od chałupy do chałupy, podziwiali ich wnętrza i obejścia. Dużą atrakcją okazały się zwierzęta gospodarskie, które z ochotą zawierały nowe znajomości.
Po obiedzie w zabytkowej karczmie uczestnicy wycieczki zwiedzili Wzgórze Zamkowe. Mieli okazję obejrzeć panoramę Lublina z wieży obronnej. Poznali historię zamku, który służył polskim królom, był siedzibą wojsk, a także pełnił funkcję więzienia. Przewodniczka opowiedziała uczniom o zniszczonej dzielnicy żydowskiej, która rozciągała się przed wojną na Placu Zamkowym. Przypomina o niej Latarnia Pamięci, która zawsze jest włączona.
Na Starym Mieście uczniowie zobaczyli m.in. Bramę Grodzką, Plac Po Farze z fundamentami nieistniejącego kościoła św. Michała, Rynek z otaczającymi go kamienicami i budynkiem Trybunału Koronnego, Bazylikę ojców Dominikanów - sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego, Archikatedrę z wnętrzem pokrytym iluzjonistyczną polichromią, Bramę Krakowską i Nowy Ratusz. Poznali opowieść o pięknej złotniczce i o czarciej łapie oraz makabryczną historię związaną z kamieniem nieszczęścia. Dowiedzieli się, dlaczego w herbie Lublina znajduje się koziołek. Okazało się, że z miastem łączy się wiele niezwykłych legend, a stare mury kryją mnóstwo tajemnic. Trzeba tylko uważnie słuchać...
Wyprawa do Lublina zakończyła się tym, co uczestnicy wycieczek lubią najbardziej, czyli zakupem pamiątek. Potem była już tylko podróż autokarem do domu. Okazało się, że nikt nie jest zmęczony, chociaż spacer po Lublinie trwał kilka godzin. Nasi uczniowie to dopiero mają moc!